DUYURULAR  SOSYAL MEDYA 
 
Pazartesi sohbetlerimiz devam etmektedir akşam namazından sonra

Erkekler:  Ahmet TOMAŞOĞLU
0 505 792 16 86

BİR SÖZ
Facebook
YouTube
Canlı Yayın
  ZÜLCELÂLİ VELİKRÂM Zü’l Celali [ Hem büyüklük sahibi hem fazl-i kerem sahibi ] Ya Zülcelali Velikram ismini zikreden her isteğine kavuşur. Vesveseden korunur. İşlerin kolaylığı için okunur.Dünya; okuyanın hizmetçisi olur.  
GİRİŞ AiLE MEKTEBi ViDEOLAR PSiKOLOJi FAALiYETLER ETKiNLiKLER iLETiŞiM
Bizden Haberler
Abdullah Büyük Videolar...
Haftalık Canlı Yayında Dersl...
Yeni binamızın açılışı yapıl...
Yaptığımız bazı dini broşürl...
 
Kalemden Kelama
HİKAYE YARIŞMASINDA DERECEYE...
ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE G...
RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE ...
BAĞIMLI DEĞİL ÖZGÜRÜM...
 
Seminerlerimiz
AİLE MEKTEBİMİZİN 3. DERSİ A
AİLE MEKTEBİMİZİN 2. DERSİ =
AİLE MEKTEBİMİZİN 1. DERSİ =
 
Dost Sitelerimiz
 
 Abdullah Büyük


  Zulüm kavramını her insan bilmelidir
Ekleme Tarihi: 24.02.2012Zulüm kavramını her insan bilmelidir
Mutluluk kitabımız Kur’an bireysel ve toplumsal mutluluğun temeline adalet ilkesini koymuştur.
Adalet; her şeyi yaratılış anlam ve amacına uygun olarak ölçülü, düzenli ve yerinde kullanmak, değerlendirmek ve her şeye hak ettiği değeri vermektir. İnsanın kendi iç dünyasında, kendisine karşı tavır ve davranışlarında adalet ilkesi geçerli ise o insan kendisiyle barışık ve huzurludur. Bu durum, insanın bizzat kendisinin yaratılış anlam ve amacını idrak ettiğinin bir delilidir. Her şeyi bir anlam ve amaç için yaratan Yüce Rabbimizin insanı bir anlam ve amaçtan yoksun, başıboş yarattığı düşünülemez. Diyebiliriz ki, yaratılış anlam ve amacını kavramak, insanın kendisine karşı adaletli olmasını da beraberinde getirir. Kendi kendisine karşı adalet ilkesi ile hareket eden insan, aile ve toplum hayatında da adalet ilkesinin gereklerini yerine getirir. Üzerine almış olduğu görevleri yerine getirirken ve kendisine lütfedilen bütün nimetleri kullanırken adalet ilkesine uygun olarak hareket eder. Bu hassasiyete sahip olarak yaşayan model mü’min, mahşerde Efendimizin sancağının altında gölgelenme saatine ulaşacak birinci sınıf insandır.

Bu gün modern dünyanın insanı, bireysel ve toplumsal mutluluğu mumla arar hale geldiyse bunun en önemli sebebi adaletin yerini zulmün almasıdır. Zulüm de adalet gibi Ku’an’i bir kavramdır ve adaletin zıddıdır. Zulüm, insanın başta kendisinin olmak üzere bütün mahlûkatın yaratılış anlam ve amacını kavrayamamak, her şeyi İlahi takdir ile belirlenen yerinden etmek, insana ve eşyaya hak ettiği değeri vermemektir. İnsanın kendi kendisinin zalimi olduğu Kur’an’da birçok defa tekrar edilir. Kendisine zulmeden bir insanın kendi dışındakilere zulmetmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Böyle bir insanın iç dünyasında huzur ve mutluluğu yakalayabilmesi mümkün değildir. Yaşamış olduğu her bir anı kendisine ve çevresindekilere zehir eder. Hayatın anlam ve amacını kavrayamadığı için de yaşamayı istemez. Böylelerini Kur’an yürüyüp gezseler de ölü olarak kabul eder. Yazık ki bu tipler kendi kendilerinin zalimi olduklarını dahi kabul etmezler. Bu tür anlayışa sahip bireylerden oluşan toplumlarda sosyal kıyamet yaşanmaya başlamıştır. Belki hayatlarının belirli bölümlerinde zulümleri ile abad olduklarını zannedebilirler ama sonuçta yine ahirleri berbat olur. İnsanlık tarihi zulüm ile abad olunamayacağının delilleriyle doludur. Kur’an, Firavun’un zulmünün İsrail oğullarının ana rahmine kadar uzandığını ifade eder. Bu karanlık dönemde Allah, Firavun’un zulmüne dur diyecek Musa’yı yine Firavun’un sarayında yetiştirmiştir. Son bir iki yıldır İslâm ülkelerinin yöneticisi konumunda olan zalimlerde kendilerine verilen mühletler tamamlanınca ahirleri berbat olarak yıkılmaya başladılar.

Yaşanmakta olan zulümlere dur diyebilecek bir Musa olabilmek için farkında olarak ya da farkına varmadan kendimize, çevremizdeki muhataplarımıza ve bize lütfedilen nimetlere yapmış olduğumuz zulümlere son vermemiz gerekiyor. Savunma mekanizmalarımızı kullanmadan, mazeret üretmeden kendimize şöyle sorsak; “ Ben, kendime, sorumlu olduğum insanlara ve sahip olduğum nimetlere zulmediyor muyum?” Birlikte hayatımıza bir göz atalım bakalım hangi sonuçlara ulaşıyoruz?
- Okunup, anlaşılıp, yaşanmak için indirilmiş olan Kur’an’ı, okumamak, okuyup ta anlama gayreti göstermemek, anlayıp ta yaşamamak Kur’an’a yapılmış olan bir zulümdür.
- Çeşitli vesilelerle aldığımız ya da bize hediye olarak verilen seccadelerin üzerinde secde etmemek, evimizin bir köşesine atmak, seccadeyi üretiliş anlamından koparmaktır ve bir zulümdür.
-Allah’ı anmamıza bir vesile olması için üretilen tespihleri arabalarımıza süs olarak takmak ya da alıp elimize Allah’ı tespih etmemek tespihin hakkını vermemektir.
-Aile hayatımızda kendimize, eşimize, evlatlarımıza gereği kadar zaman ayırmamak farkına varamadığımız bir zulümdür.
- Modaya uyup ihtiyacımız dışında alıp, dolaplarımıza koyduğumuz ve bir defa giyip unuttuğumuz giyeceklerimiz bizim zulmümüz altındadır.
-Birer süs eşyası gibi alıp, özenle kitaplıklarımıza yerleştirdiğimiz ama hiç elimize alıp okumadığımız kitaplarımızın dili olsaydı acaba bizi nasıl bir zalimlikle suçlardı dersiniz?

-Her bir evlat, Allah’ın insana vermiş olduğu en değerli nimetlerden biridir. Cinsiyetleri ne olursa olsun evlatlarımız bizim için birer göz aydınlığıdır. Hangi sebeple olursa olsun onlar arasında yapılacak lehine ya da aleyhine bir ayrım, hesabını veremeyeceğimiz bir zulümdür.
- İyi ve kötüyü bir birinden ayırmamız, iyiden, güzelden ve doğrudan yana tercihte bulunmamız için bize bahşedilen akıl nimeti ile düşünce ibadeti yapmamak akla zulmetmektir.
Düşündükçe bu listeyi daha da uzatabiliriz. Unutmayalım ki mutluluğun sırrı Kaf dağının ardında değil, adalet ilkesindedir. Öyleyse emrolunduğumuz gibi dosdoğru olalım ve adaleti hakkıyla ayakta tutalım.

   Abdullah Büyük ait diger başlıklar
KUR’ AN VE MÜSLÜMAN
1438 Ramazan’ın Anısına
İktisadi güç ve önemi
Siyasi güç ve önemi
Müslüman ümmetin güç kaynakları
Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiş
Müslümanın önüne konulan üç kitap
Bakışlarımızı İslamlaştırmalıyız
Akit gazetemizin muhterem okuyucularına saygılarımla
Sorunlarımızın çözüm adresi
Mü’mine mazeret yakışmaz
Dünya ile imtihanımız

Derneğimiz
DERNEK BAŞKANLIĞI
DERNEĞİMİZ HAKKINDA
RİBAT EĞİTİM VAKFI
İLİM ve AİLE MEKTEBİ
GIDA HAYIR MARKET
EVLENDİRME
 
 Köşe Yazarlarımız 

Anket
İnternetten dini video ve dersleri düzenli takip eder misiniz ?
Düzenli izlerim
Arasıra izlerim
Dengeldiğimde izlerim
Konusu ilgimi çekerse izlerim
Kısa olursa izlerim
Uzun olursa izlerim
Haftada bir defa izlerim
Ayda bir defa izlerim
İzlemiyorum / İzlemem
 
Ana Sayfa - Tüzük - Yukarı Çık         
©  2005-2017   GOKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİ | Gökkuşağı Aile Derneği
WebSite: VS MEDYA