DUYURULAR  SOSYAL MEDYA 
 
Pazartesi sohbetlerimiz devam etmektedir akşam namazından sonra

Erkekler:  Ahmet TOMAŞOĞLU
0 505 792 16 86

BİR SÖZ
Facebook
YouTube
Canlı Yayın
  EL ALİYY Aliyy [ Pek yüce, Pek yüksek ] Ya Aliyy ismini zikreden kişi hor görülmez, onu gören herkez sever, sayar. Zilleten kurtulmak ve ilim için.Sözü dinlenir. Sözü dinlenir. Ahlakı düzelir, hikmetli konuşur. Kısmeti açılır, kötü huylarını bırakır.  
GİRİŞ AiLE MEKTEBi ViDEOLAR PSiKOLOJi FAALiYETLER ETKiNLiKLER iLETiŞiM
Bizden Haberler
Abdullah Büyük Videolar...
Haftalık Canlı Yayında Dersl...
Yeni binamızın açılışı yapıl...
Yaptığımız bazı dini broşürl...
 
Kalemden Kelama
HİKAYE YARIŞMASINDA DERECEYE...
ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE G...
RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE ...
BAĞIMLI DEĞİL ÖZGÜRÜM...
 
Seminerlerimiz
AİLE MEKTEBİMİZİN 3. DERSİ A
AİLE MEKTEBİMİZİN 2. DERSİ =
AİLE MEKTEBİMİZİN 1. DERSİ =
 
Dost Sitelerimiz
 
 Abdullah Büyük


  Allah’a Firar Edelim...
Ekleme Tarihi: 02.02.2017Televizyon ekranlarından evlenme çağına gelmiş kız ve erkek delikanlılara yönelik olarak yapılan sözüm ona evlendirme programlarına, dizilere ve reklâmlara dikkatinizi çekerim: “Gençlik bir defa yaşanır, özgürce yaşa… Aşk yap, çocuk yapma… Ahlaksızlık sokakları seni bekliyor…” 

Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede oluyor bunlar.

Şimdi tarafsız olarak düşünecek olursak bir insanın (erkek veya kadın) böyle bir ortamda ömrünü geçirmesi ve tertemiz kalması oldukça zordur. Ancak bu zoru kuvvetli bir iman ile aşabiliriz. Konunun ciddiyetini kavramak için Peygamberimizin bir hadisine lütfen kulak verelim:

“Öyle günler gelecek ki, o günlerde dinin emirlerine uyma hususunda gösterilecek sabır, ateş parçasını elde tutmak gibi zor olacaktır. O günlerde Müslüman olarak yaşamaya çalışanlara bugünkü sizin elli kişinin amelini işleyen kimsenin sevabı kadar sevap yazılacaktır.” Efendimize sordular:

Ey Allah’ın Resulü! Bizden 50 kişi mi, yoksa onlardan 50 kişinin sevabı mı? Peygamberimiz cevabında: “Hayır, sizden 50 kişinin sevabı” buyurdu. (Ebu Davud. K. Melahim.36.Bab/17)

Görülüyor ki günümüzde günahlardan uzak yaşamak ve o günahların tövbe ve istiğfarını yapmak sıradan bir konu değildir. İnsanın Rabbine kalbi yaklaşımına vesile olan tövbe ve istiğfar, kulun önem verdiği en ciddi amellerinden biridir.

Konumuzla alakalı dikkatimizi çeken İmam Gazali’den şu sözü Müslüman toplum olarak sıcak gündemimize almamız gerekiyor. Diyor ki İmam Gazali: “Yeryüzünde işlenen tüm kötülüklerin, günahların üç sebebi vardır. Onlar:

1.   Haksız kazanç,

2.   Haksız yere harcama yapmak,

3.   Ve haklı yere harcama yapmamak.”

Allah’a iman eden bir insan için, Rabbine itaat üzere ölmek, O’na isyan ederek yaşamaktan hayırlıdır. Ülkemizde son çeyrek asırda çok şeyler olumlu yönde değişti. Onlardan biri de, daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiştir. Bir taraftan sorumluluğumuz artarken, diğer taraftan uygulamalarımızdaki hatalar, yanlışlıklar ve günahlar da artmaktadır.

 “Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah sizi yok eder, yerinize, günah işledikten sonra Allah’tan af dileyecek bir kavim getirir ve onları affederdi.” (Müslim, “Tövbe”,11)

Günahlar cennete girme engeli olurken, pişmanlık duygusu ile yapılan tövbeler-istiğfarlar cehennemden korunma barikatlarıdır. Tövbelerimiz, dini ölçülere riayet etmeyerek yapılan günahlar içindir. İstiğfarlar ise Rabbimizden af dilemek, bir nevi özür dilemek içindir.

Bu ülkenin namuslu, iffetli, şuurlu ve inançlı her insanı, tövbe ve istiğfar vazifelerini belki farkında olmayarak ifa etmektedir. Belki eylem halinde olan tövbe ve istiğfarını dillendirmede hata etmiş olabilir.

“Allah’a kaçın-firar edin” (Zariyat, 51/50) ayeti, bu ülkede milyonlarca Müslümanın gündemine girmiş ve kıyamete kadar da çıkmayacaktır. Sahte tanrılardan, nefsin kötü arzularından, cehaletin ve baskıların oluşturduğu hapishaneden kaçıp, Allah’a sığınmak, O’na firar etmek fiili bir tövbenin tavanıdır.

Cahili sistemlerin oluşturduğu hapishanenin dört duvarı, şirk, cehalet, ahlaksızlık ve zulümden oluşur. İşte bunları terk edip, Allah’a firar etmek, O’na kaçmak, kulluğun zirvesidir. Bu firarda, bu kaçışta kasıtlı olmayan hatalar, yanlışlıklar olmuştur. Tövbe ve istiğfarın kalitesini korumak da işte bu şuur ve bilinç ile mümkündür.

Şuurla yapılmış tövbe ve istiğfarlarla günahlarından arınan ve Rabbine yakınlaşan bir kul olma duasıyla… Cumanız mübarek olsun…


   Abdullah Büyük ait diger başlıklar
KUR’ AN VE MÜSLÜMAN
1438 Ramazan’ın Anısına
İktisadi güç ve önemi
Siyasi güç ve önemi
Müslüman ümmetin güç kaynakları
Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiş
Müslümanın önüne konulan üç kitap
Bakışlarımızı İslamlaştırmalıyız
Akit gazetemizin muhterem okuyucularına saygılarımla
Sorunlarımızın çözüm adresi
Mü’mine mazeret yakışmaz
Dünya ile imtihanımız

Derneğimiz
DERNEK BAŞKANLIĞI
DERNEĞİMİZ HAKKINDA
RİBAT EĞİTİM VAKFI
İLİM ve AİLE MEKTEBİ
GIDA HAYIR MARKET
EVLENDİRME
 
 Köşe Yazarlarımız 

Anket
İnternetten dini video ve dersleri düzenli takip eder misiniz ?
Düzenli izlerim
Arasıra izlerim
Dengeldiğimde izlerim
Konusu ilgimi çekerse izlerim
Kısa olursa izlerim
Uzun olursa izlerim
Haftada bir defa izlerim
Ayda bir defa izlerim
İzlemiyorum / İzlemem
 
Ana Sayfa - Tüzük - Yukarı Çık         
©  2005-2017   GOKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİ | Gökkuşağı Aile Derneği
WebSite: VS MEDYA