DUYURULAR  SOSYAL MEDYA 
 

SMS sistemimize üye olmak için, iletişim bölümünden iletiniz.
Derneğimizin faaliyetlerinden, seminerlerinden, konferanslarından, derslerinden haberdar olabilirsiniz.
BİR SÖZ
Facebook
YouTube
Canlı Yayın
  ES - SELAM Selam [ Kullarını selamete çıkaran, Cennetteki bahtiyar kullarına selam veren ] Korkulan her şeyden korunmak için okunur.Hasta üzerine 121 veya 161 defa Ya Selam ismi okunursa hasta iyileşme gösterir.  
GİRİŞ AiLE MEKTEBi ViDEOLAR PSiKOLOJi FAALiYETLER ETKiNLiKLER iLETiŞiM
Bizden Haberler
Abdullah Büyük Videolar...
Haftalık Canlı Yayında Dersl...
Yeni binamızın açılışı yapıl...
Yaptığımız bazı dini broşürl...
 
Seminerlerimiz
AİLE MEKTEBİMİZİN 3. DERSİ A
AİLE MEKTEBİMİZİN 2. DERSİ =
AİLE MEKTEBİMİZİN 1. DERSİ =
 
Kalemden Kelama
 
Dost Sitelerimiz
 
 Abdullah Büyük


  Kur’an insan irtibatı
Ekleme Tarihi: 16.02.2017Akit-10.02.2017

Yüce Rabbimiz ile insan arasında vahiy ve ibadet dengesi kurulmuştur. Allah’tan vahiy, kuldan ibadet dengesi kurulunca, insanın hayat tarzı, İslam dini olmaktadır. Ne zamanki Allah-insan arasında bu irtibat, ilişki bozulursa Allah peygamber görevlendirerek kopukluğu gidermeye çalışmaktadır. İnsan, Kur’an ilişki ve ünsiyetini bu manada ele almayı münasip gördük.

Konuyu bir başka şekliyle ele alan Hz. Mevlana der ki: “Ey İnsan! Sen güzellik Yusuf’usun, bu âlem de kuyu. Seni bu âlemden (kuyudan) kurtaracak yegâne ip Allah’ın (cc) habl-i metini (kuvvetli ipi) olan Kur’an-ı Kerim’dir. Ey vaktin Yusuf’u olan Müslüman! İp uzatıldı. Elini uzat ve iyi tutun ki, bu kuyudan çıkabilesin.”

Kur’an-ı Kerim’i sevmeliyiz, kendisiyle arkadaş-dost olmalıyız.

Öncelikle şuna inanmalıyız ki, insanın Allah ile konuşması, Kur’an-ı Kerim okumakla gerçekleşir. Buna kendimizi inandırmalıyız. Günlük olarak içtiğimiz çaya, okuduğumuz gazetelere, dinlediğimiz haberlere ayırdığımız zamanı göz önüne getirerek, Kur’an-ı Kerim’e ayırdığımız zamanı düşünelim. Ve Efendimizin dikkatlerimizi çeken şu hadisi şerifine kulak verelim: “Sizden biriniz çarşı pazardan veya ihtiyaçlarını görmesinden eve dönüp de döşeğinin üzerinde yaslanarak oturmuş olduğu halde Kur’an’dan üç ayet okumasına mani-engel olan nedir?” (Sünen-i Darimi: 1/405.H.No: 3339.)

Diyelim ki Kur’an okumayı sonradan öğrendiniz. Yaşınız 50-60-70 olmuş. Okumaktan çekiniyorsunuz, korkuyorsunuz. Hatalı olarak okumak sizi tedirgin ediyor. İşte bu duruma da Peygamberimiz bir açıklama getirmişler. Adeta içimize serin bir su serpmişler. Mealen buyuruyorlar ki: “Kim de Kur’an-ı kekeleyerek okur ve bu okuyuşta zorluk çekerse, onun için iki kat ecir (mükâfat, sevap) vardır.” (Buhari-Müslim)

Eğer bu hadis-i şerif yine içimizi rahatlatmadıysa şu hadisi şerifi de tüm dikkatimizi toplayarak okuyalım:

“Kur’an okuyan kimse için bir vekil melek tayin edilmiştir. Bu melek, Kur’an’dan bir bölüm okuduğu halde telaffuz edemeyen okuyucunun bu hatasını düzeltip, Allah nezdine yükseltir.” (Camius’Sağir:2/524.H.No:2455)

Umarız ki, bu mübarek sözler, ortaya konulacak her çeşit mazereti bertaraf eder.

Biliyoruz ki insanın kalbindeki imanını artıran şey, Kur’an okumaktır. (Enfal Suresi/2. ayet) İlgili ayetin verdiği mesaja dikkat edersek, Allah’ın ayetlerini dinleyip anlayanların, imanlarının artacağının belirtilmesiyle, beyin ile gönül arasındaki ilişkiye işaret edilmiştir. Okunan ayetlerin duyumları kulaklar vasıtasıyla beynimize taşınır, beyin onları aklın kalıplarına sokar. Bunların anlaşılmasıyla, gönüldeki imana doğru akım başlar ve iman tatmin noktasına doğru yol alır. Eğer böyle bir usule riayet etmezsek ne olur? Bunun cevabını ilim ehli vermiştir:

“Kur’an’ın manası senin kalbine yeniden nazil olmuyorsa, ne Razi’nin tefsiri, ne de Zemahşerinin Keşşafı, senin derdine çare bulamaz.” (Mecmuu Feteva/8) Demek ki, okuduğumuz ayetlerin manasını öğrenir ve bu manayı kalbimize indirirsek, her türlü sıkıntıdan, problemden kurtulmanın adımını atmış oluruz.

Artık dostumuz, arkadaşımız, ziyafet soframız ve şefaatçimiz olan Kur’an-ı Kerim ile olan münasebetlerimizi gözden geçirmeli, Kur’an ile aramızdaki boşluğu gidermeliyiz. Bunun için her türlü imkân elimizdedir. Peygamberimizin (sav): “Ey Ebu Zerr! Senin sabahleyin gidip, Allah’ın kitabından bir ayet öğrenmen, 100 rekât nafile namaz kılmandan hayırlıdır.” İbni Mace hadisi, söylenecek her şeyi özetlemiştir. Sınırlı ömrümüzle, sınırsız bir cennet hayatını kazanmak için her türlü imkânları önümüze koyan Rabbimizin kelamını ihmal ve ihlal edenlerin, ahirette ortaya koyacakları hiçbir özür ve mazeret kabul görmeyecektir. 

Mesajımızın sonunu Peygamberimizin bir hadisi ile noktalayalım: “Hakikaten ev, içinde Kur’an okunmakla sakinlerine genişler, melekler orda hazır bulunur, şeytanlar orayı terk eder ve onun iyiliği çok olur. Ev, içinde Kur’an okunmamakla ise sakinlerine daralır, melekler orayı terk eder, şeytanlar orda bulunur ve onun iyiliği az olur.”  (Darimi, Sünen. Cilt 6/388 H.No:3312),

Selâm ve dua ile Cumanız mübarek olsun…


   Abdullah Büyük ait diger başlıklar
Miraç ve namaz
Ümmete umut olmak için “EVET”
Merhabalar Rahmet Mevsimi
Hayat Anlamını Allah’tan Alır...
16 Nisan Ümmet İçin Fırsattır
Kur’an ve Sünnetin Işığında Cemaat Olunur
Ölüm anlamını yitirmesin
Müslüman rastgele yaşayamaz
Kur’an insan irtibatı
Müslüman şahsiyet Allah’a aittir
Cennete Layık Bir Kul Olma Mücadelesi...
Allah’a Firar Edelim...

Derneğimiz
DERNEK BAŞKANLIĞI
DERNEĞİMİZ HAKKINDA
RİBAT EĞİTİM VAKFI
İLİM ve AİLE MEKTEBİ
GIDA HAYIR MARKET
EVLENDİRME
 
 Köşe Yazarlarımız 

Anket
İnternetten dini video ve dersleri düzenli takip eder misiniz ?
Düzenli izlerim
Arasıra izlerim
Dengeldiğimde izlerim
Konusu ilgimi çekerse izlerim
Kısa olursa izlerim
Uzun olursa izlerim
Haftada bir defa izlerim
Ayda bir defa izlerim
İzlemiyorum / İzlemem
 
Ana Sayfa - Tüzük - Yukarı Çık         
©  2005-2017   GOKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİ | Gökkuşağı Aile Derneği
WebSite: VS MEDYA