DUYURULAR  SOSYAL MEDYA 
 
Pazartesi sohbetlerimiz devam etmektedir akşam namazından sonra

Erkekler:  Ahmet TOMAŞOĞLU
0 505 792 16 86

Facebook
YouTube
  EL MUİZZ Muiz [ İzzet veren, ağırlayan ] Fakir ve zelillikten kurtulmak için okunur.Mahlukata karşı heybetli görünür. Kimseden korkmaz.  
GİRİŞ AiLE MEKTEBi ViDEOLAR PSiKOLOJi FAALiYETLER ETKiNLiKLER iLETiŞiM
Bizden Haberler
Abdullah Büyük Videolar...
Haftalık Canlı Yayında Dersl...
Yeni binamızın açılışı yapıl...
Yaptığımız bazı dini broşürl...
 
Kalemden Kelama
HİKAYE YARIŞMASINDA DERECEYE...
ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE G...
RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE ...
BAĞIMLI DEĞİL ÖZGÜRÜM...
 
Seminerlerimiz
AİLE MEKTEBİMİZİN 3. DERSİ A
AİLE MEKTEBİMİZİN 2. DERSİ =
AİLE MEKTEBİMİZİN 1. DERSİ =
 
Dost Sitelerimiz
 
 Abdullah Büyük


  Siyasi güç ve önemi
Ekleme Tarihi: 01.06.2017Son güncelleme: 01 Haziran 2017 07:10

ok önemli ve hassas olan bu mesajımıza bir hadis-i şerif ile başlıyorum: 

“Allah, sizin için üç şeyinizden hoşnut olur: 1. Hiçbir şeyi ortak koşmadan O’na ibadet etmeniz.2. Dağılmaksızın toptan Allah’ın ipine sarılmanız. 3. Allah’ın, işinizi havale ettikleriyle öğütleşmeniz.” (Müslim, Akdiye, 10)

Siz değerli okuyucularımıza İbn Teymiye’nin es- Siyasetü’ş-Şer’iyye isimli eserini tavsiye ederek mesajıma başlıyorum. İnşaallah hayırlara vesile olur.

Kureyş Suresinin son ayetinde mealen: “Kendilerini açlıktan kurtararak doyuran, korkudan kurtararak emniyete kavuşturan Allah’a kulluk ve ibadet etsinler” buyruluyor.

Mü’min Suresinin 26. ayetinde mealen: “Firavun: Bırakın beni, Musa’yı öldüreyim. Rabbine dua etsin de kendisini kurtarsın. Ben, onun, sizin inançlarınızı, rejiminizi değiştireceğinden, ülkede, yeryüzünde karışıklık çıkarılmasından, fesat çıkaracağından korkuyorum, dedi.” Firavun’un bu çıkışına, tarihi seyirde Firavun mantığı denilmiştir.

Eflatun’un: Ahiretsiz devlet anlayışı....

Emevi’lerden Abdulmelik’in mantığı: Namaz kılın, hacca gidin... Ancak (Devlet binasını eliyle işaret ederek) bu binaya karışmayın, tavrı...

1928 Ağustosunun yüz kızartıcı tavrı: Türkiye’nin yeni amentüsü (Türkiye için ahret günü olmadığına iman ederim) mantığı ve “Kâbe Arab’ın olsun, Çankaya bize yeter” inancı.

Ölmüş olan Kamer Genç’in, meclisteki sözü: “Allah, göklere karışsın, yeryüzünü biz idare ederiz...”

Çok değerli kardeşlerim. 1982-2016 tarihi arasında gitmediğim belde sadece Hakkâri oldu. Yol güvenliği sebebiyle jandarma izin vermedi. Şunu demek istiyorum: İstisnalar kaideyi bozmaz... Nereye gittiysem, partiye oy vermenin, siyasete bulaşmanın küfür olduğunu söyleyenlerin, ele aldığı ciddi bir hizmetini görmedim. Oturduğu yerden veryansın ediyorlar sadece...

Çok kısa olarak şunu söylemek isterim ki, kavramlara ve kavramların üzerinde kurulduğu şeye değil, onun anlamına ve ondan amaçlanana bakmak gerekir, isme değil, ismin verildiği şeye bakmak gerekir. Hz. Ömer döneminde, Beni Tağlib kabilesi cizye olarak bir nevi İslam Devletine vergi veriyordu. Kabile başkanı cizye isminden rahatsız olduğunu, bu kelimenin sadaka ismiyle değiştirilmesini teklif etti. Hz. Ömer, bunda bir sakınca görmeyip onayladı. Ve şöyle dedi: Bunlar ahmak bir kavimdir. İsimden yüz çevirip manaya razı oldular.” (İslam’da Zekât fıkhı: 27708. Yusuf Kardavi.)

Önümüzde çok büyük imkanlar oluştu. Buyurun, hodri meydan.Din adına ne yapılmak isteniyorsa serbest. Devlet ve devlet kurumları bir taraftan insanlaşırken; diğer taraftan insanlarımız ise devletleşmektedir. İstenen bu değil mi? Yani insanlaşmış devlet, devletleşmiş insan...

Bugün siyasi güç, devleti, vatandaşın emrine vermiyor mu? Siyasi güç, iktidar gücünü elde etmek için mücadele etmiyor mu? Zamanla inşallah, Müslüman halkımızın ortak iradeleri, Allah’ın iradesinin frekansına girdiği an, bu iş bitmiştir. Verilen mücadelenin can damarı budur. Vesselam...

PEYGAMBERİMİZDEN BİR HADİS  

İbn-i Ömer (r.a)’den rivayet edildiğine göre, Rasûlûllah(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“İslam beş esas üzerine kurulmuştur: Allah(c.c)’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed (s.a.v)’in Rasûlü olduğuna şahadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, hacca gitmek ve Ramazan orucunu tutmak.”

(Buhari, Îmân, 2; Tefsir, 2/30; Müslim, Îmân, 19-22)

BİZE DÜŞEN SORUMLULUK VE VAZİFELERİMİZ:

1. “Lailahe illallah Cennetin anahtarıdır. Fakat her anahtarın mutlaka dişleri vardır. Dişleri olan anahtarı getirirsen kapı sana açılır, yoksa açılmaz.” (Buhari, Cenâiz, 1) Hadis-iŞerifte belirtilen esaslar anahtarın dişleri mesabesindedir. O yüzden o esasları, şartları yerine geldikçe uygulamaya koymalıyız.

2. Din bir bütündür. Dinin korunması için, bütün emirlerini hayatın her alanına intikal ettirme zaruretimiz vardır.

3. İslam; itikad, ibadet, ahlak ve muamelatıyla bir bütünlük arz eder. Diğer dinlerde olduğu gibi parçalanmak İslam Dini için düşünülmemelidir.

GÜNLÜK HAYATIMIZA PRENSİPLER VE FIKHİ KAİDELER

Hastalık veya başka sebeple oruç tutamayanlar, bir aylık fidye tutarını bir fakire verebilirler.

Kadınlarda bilekten yukarı, topuktan yukarı açılırsa namazları bozulur. Dikkat etmek lazım. Bir de başlarını örttükleri çok ince tülbent, saçın görülmesine vesile oluyorsa, namaz bozulmuş demektir...

Falan şahıs, falan kimse geliyor diye önünde kesilen hayvanın eti yenmez. Murdar hükmündedir.


   Abdullah Büyük ait diger başlıklar
KUR’ AN VE MÜSLÜMAN
1438 Ramazan’ın Anısına
İktisadi güç ve önemi
Siyasi güç ve önemi
Müslüman ümmetin güç kaynakları
Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiş
Müslümanın önüne konulan üç kitap
Bakışlarımızı İslamlaştırmalıyız
Akit gazetemizin muhterem okuyucularına saygılarımla
Sorunlarımızın çözüm adresi
Mü’mine mazeret yakışmaz
Dünya ile imtihanımız

Derneğimiz
DERNEK BAŞKANLIĞI
DERNEĞİMİZ HAKKINDA
RİBAT EĞİTİM VAKFI
İLİM ve AİLE MEKTEBİ
GIDA HAYIR MARKET
EVLENDİRME
 
 Köşe Yazarlarımız 

Anket
İnternetten dini video ve dersleri düzenli takip eder misiniz ?
Düzenli izlerim
Arasıra izlerim
Dengeldiğimde izlerim
Konusu ilgimi çekerse izlerim
Kısa olursa izlerim
Uzun olursa izlerim
Haftada bir defa izlerim
Ayda bir defa izlerim
İzlemiyorum / İzlemem
 
Ana Sayfa - Tüzük - Yukarı Çık         
©  2005   GOKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİ |  DENİZLİ