DUYURULAR  SOSYAL MEDYA 
 
Pazartesi sohbetlerimiz devam etmektedir akşam namazından sonra

Erkekler:  Ahmet TOMAŞOĞLU
0 505 792 16 86

Facebook
YouTube
  Her çeşit yemeği gördüm tattım. Sabırdan daha lezzetlisini görmedim. Hz Ali r.a.  
GİRİŞ AiLE MEKTEBi ViDEOLAR PSiKOLOJi FAALiYETLER ETKiNLiKLER iLETiŞiM
Bizden Haberler
Abdullah Büyük Videolar...
Haftalık Canlı Yayında Dersl...
Yeni binamızın açılışı yapıl...
Yaptığımız bazı dini broşürl...
 
Kalemden Kelama
HİKAYE YARIŞMASINDA DERECEYE...
ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE G...
RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE ...
BAĞIMLI DEĞİL ÖZGÜRÜM...
 
Seminerlerimiz
AİLE MEKTEBİMİZİN 3. DERSİ A
AİLE MEKTEBİMİZİN 2. DERSİ =
AİLE MEKTEBİMİZİN 1. DERSİ =
 
Dost Sitelerimiz
 
 Abdullah Büyük


  KUR’ AN VE MÜSLÜMAN
Ekleme Tarihi: 23.06.2017İnsanın öyle dostları vardır ki, o dostlarını yolda, çarşıda, camide, sohbette gördüğünde hemen yüzü güler, içini huzur kaplar. Sıkıntısını açar, içi rahatlar. Saatlerce beraber olurlar, bıkıp usanmazlar. Dostunu görmediği veya konuşamadığı zaman, içi daralır, rahatsız olur.

Kur’ an’ın manası, kalbine yeniden nazil olmuyorsa, ne Razi’nin tefsiri, ne de Zemahşeri’nin Keşşaf’ı senin derdine çare bulamaz. (Mecmuu fetva: 8)

Kıymetli okuyucularımız. Mesajımızın ilk cümlesini bir daha ve dikkatlice okumanızı önemle istirham ediyorum. Kur’an_ı Kerim Arapça olarak tüm insanlığa gönderilmiş olan bir kitaptır. Müslüman insan, Müslüman Alman, Müslüman İngiliz dilleri ne olursa olsun, namaz içinde Kur’an-ı Arapça okur, namazın dışında ise kendi lisanı ve dili ile okuma hakkına sahiptir.

“Rabbim bana ne diyor? Sorusunun muhatabı kadın-erkek herkese aittir. Kevser Suresini namazın içinde okuruz, evimize, büromuza geldiğimizde, Kevser suresinin manasını, bizlere yüklediği vazifeleri Türkçe meal ve tefsirlerden okuruz. Bu en tabii bir kulluk görevimizdir.

Her gittiğim beldelere açıkça, net ve şeffaf olarak şu soruyu sorarım:  25-30 senedir kulaktan duyup ezberlediğiniz, Yasin Suresini hiç okudunuz mu? Her akşam yatsı namazını kıldıktan sonra, iki ayetten oluşan Amenerasulü’yü merak edip okudunuz mu?  Cuma günleri sürekli okuduğunuz Yasin Suresi 83 ayetten ibarettir. 40 senedir sevap alma niyeti ile okuduğunuz bu sureyi Allah için kendinize, hanımınıza, çocuklarımıza okudunuz mu?

Eğer cevabınız “hayır” diyorsa, sizin Kur’an ile irtibatınız zayıftır. Şimdi bu ifademin ne kadar gerçek olduğunu ispatlayacağım. Günümüzde Kur’an-İnsan irtibatını canlı örneklerle izah etmeye çalışacağım.

1. Bir insanın diğer bir insanla irtibatı örneği. Bu irtibat, insanın alış-veriş merkezlerinde, sokakta, çarşıda, ayaküzeri karşılaştığı, selam, merhaba dediği insanla olan irtibatıdır. Böyle ortamlarda tanışan insanlar, başka yerlerde karşılaştıklarında, sadece tebessüm edip, selam verirler. Bunun dışında birbirlerini arama, sorma ihtiyacı hissetmezler.

BU ÖRNEKLERİ İYİ ANLAYALIM

Tıpkı bunun gibi, insanın ara sıra okuduğu, haftanın veya ayın bazı gün ve saatlerinde eline alıp okuduğu Kur’an da böyledir. Okunan Kur’an ile okuyan insan arasında sıcak bir diyalog, irtibat kurulamaz. Kur’an-insan arasında samimiyet oluşamayacağı için, insanın Kur’an-ı anlaması mümkün değildir.

2. İnsanın, diğer bir insanla aynı ortamı paylaştığı halde, aralarında herhangi bir samimiyet kurulamaz. Aynı ortamda bulunurlar, ancak ilgi kurmak oluşmaz. İki insan arasında güven eksikliği olduğu için, iki tarafta birbirlerine sırlarını açmazlar, dertleşemezler.

Tıpkı bu örnekte olduğu gibi Kur’an ile aralarında güven sorunu olan insanlar, her ne kadar Kur’an ile sürekli beraber olsalar bile, insanın Kur’an’a olan güvenirliği olmadığı için, Kur’an onlara asla sırlarını açmaz. Mahalle camilerinde 10-20 sene beraber namaz kılan insanlar arasında da ciddi irtibatın kurulamadığı acı bir gerçektir. Salonlarda da bu acı tablo vardır.

3. İnsanın öyle dostları vardır ki, o dostlarını yolda, çarşıda, camide, sohbette gördüğünde hemen yüzü güler, içini huzur kaplar. Sıkıntısını açar, içi rahatlar. Saatlerce beraber olurlar, bıkıp usanmazlar. Dostunu görmediği veya konuşamadığı zaman, içi daralır, rahatsız olur.

İnsanın, Kur’an’la kurduğu irtibat, bu örnekteki ilişkiye benzer. İnsana, Kur’an-ı Kerim’i anlama imkânı veren en önemli özellik, güvenirliliktir. Sıcak bir samimiyet üzerine kurulan irtibat, insanı Kur’an’a, Kur’an-ı insana taşır.

Bu üç örnekte, herkes kiminle dost olduğunu rahatla anlar. Şu mübarek ayda, kulluk Kitabımızla irtibatımızı en zirveye taşıma gücünü ve hakkına sahibiz. Bilelim ki Allah kelamı Kur’an, yaşanmak ve yaşatılmak için gönderilmiştir. Kur’an’a olan dostluğumuzda maddi bir masrafa gerek yoktur. Sadece gönlümüzle, kalbimizle dost olmak söz konusudur. Nasıl olacağını ise üç tane örnekte açıkladık.


   Abdullah Büyük ait diger başlıklar
KUR’ AN VE MÜSLÜMAN
1438 Ramazan’ın Anısına
İktisadi güç ve önemi
Siyasi güç ve önemi
Müslüman ümmetin güç kaynakları
Daraltılmış kulluktan, genişletilmiş kulluğa geçiş
Müslümanın önüne konulan üç kitap
Bakışlarımızı İslamlaştırmalıyız
Akit gazetemizin muhterem okuyucularına saygılarımla
Sorunlarımızın çözüm adresi
Mü’mine mazeret yakışmaz
Dünya ile imtihanımız

Derneğimiz
DERNEK BAŞKANLIĞI
DERNEĞİMİZ HAKKINDA
RİBAT EĞİTİM VAKFI
İLİM ve AİLE MEKTEBİ
GIDA HAYIR MARKET
EVLENDİRME
 
 Köşe Yazarlarımız 

Anket
İnternetten dini video ve dersleri düzenli takip eder misiniz ?
Düzenli izlerim
Arasıra izlerim
Dengeldiğimde izlerim
Konusu ilgimi çekerse izlerim
Kısa olursa izlerim
Uzun olursa izlerim
Haftada bir defa izlerim
Ayda bir defa izlerim
İzlemiyorum / İzlemem
 
Ana Sayfa - Tüzük - Yukarı Çık         
©  2005   GOKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİ |  DENİZLİ